Przygotowanie się do pierwszej wizyty

Podczas pierwszej wizyty lekarz lub terapeuta Tradycyjnej Medycyny Chińskiej musi wykonać dokładną diagnozę opartą na szczegółowym wywiadzie uwzględniającym: przebyte choroby i bieżące dolegliwości, nawyki życia codziennego, rodzaj diety wraz z preferencjami smakowymi, jakość snu, reakcję na temperaturę otoczenia, wypróżnienia, w przypadku kobiet częstotliwość i długość okresu, kolor krwi menstruacyjnej, ewentualne skrzepy, upławy i ich kolor oraz zapach itd.

Bardzo istotnym badaniem dla postawienia właściwej diagnozy jest – oprócz wywiadu – ogląd języka i badanie pulsu, palpacja meridianów i bolesnych punktów, ewentualnie także diagnoza z twarzy i wyglądu. Zaznaczyć jednak należy, że nie zawsze koniczne jest zastosowanie wszystkich klasycznych metod diagnozowania medycyny chińskiej – terapeucie czasem wystarczy jedna lub dwie z tych metod. Na podstawie uzyskanych danych terapeuta TCM określa stan narządów wewnętrznych, ewentualne zablokowania cyrkulacji w meridianach i naczyniach, oraz poziom energii/siły życiowej (Qi) i jakość Krwi czyli Xue Krwi w rozumieniu medycyny chińskiej, a nie medycyny zachodniej). Ustalana jest finalna diagnoza i określana konstytucja pacjenta. Na jej podstawie dobierany jest indywidualny zestaw punktów akupunkturowych lub ziół, rodzaj, techniki i sekwencje masażu, a także konkretne podawane są zalecenia dietetyczne oraz dotyczące trybu życia. O rodzaju terapii, jej czasie i zastosowanych zabiegów decyduje terapeuta. Nie w każdym przypadku konieczne jest bowiem wykonywanie wszystkich zabiegów i stosowanie wszystkich metod leczenia medycyną chińską.

Przed wizytą, a zwłaszcza przed zabiegiem akupunktury pacjent nie powinien być na czczo, a czas od przyjętego posiłku lub napojów powinien wynosić ponad 30 minut. Pacjent nie powinien czyścić języka co najmniej na dwie godziny wizytą (generalnie czyszczenie języka nie ma żadnego uzasadnienia zdrowotnego ani higienicznego). Nie powinien też pić kawy oraz innych napojów i pokarmów barwiących skórę (np. borówki, buraki itp.)

Nie należy pić alkoholu przed zabiegiem.
Zazwyczaj nie nakłuwa się  się kobiet podczas pierwszego dnia miesiączki, aczkolwiek nie jest to zakazane – decyzję podejmuje terapeuta uwzględniając stan zdrowia Pacjentki. Generalnie nie ma przeciwwskazań do nakłuwania kobiet w ciąży, aczkolwiek są pewne punkty akupunkturowe, których się wtedy nie nakłuwa lub nie masuje.

Rejestracja do specjalisty

Wypełnij formularz zgłoszenia,
a my oddzwonimy do Ciebie!

Zarejestruj się online

Kontakt

Centrum Medycyny Chińskiej

adres: ul. Warszawska 1
31-155 Kraków
zobacz na mapie
telefon: +48 884 988 887
email: info@medycynachinska.org